Aktualności:

Słów kilka o wyprawie do Chin

  W XVII w. wśród hiszpańskich duchownych pracujących w Chinach był franciszkanin Marcin Albrecht de Valcio, który przyjął zakonne imię Placyd.
  Marcin Albrecht urodził się w 1662 r. w Wałczu. O jego rodzicach wiadomo, iż byli to „uczciwi i bogobojni ludzie”. Dnia 5 października 1679 r. Marcin wstąpił do nowicjatu wielkopolskiej prowincji reformatów w Łabiszynie. Podczas nauki i pracy oznaczał się pobożnością i prostotą. Jadł mało mięsa, korzystał z samych desek zamiast wygodnego łóżka, z kolei w sobotę swoim współbraciom rozdawał to, co zarobił przez cały tydzień. W 1688 r. Albrecht uczestniczył w posiedzeniu kapituły generalnej zakonu w Rzymie, dokąd zabrał go kustosz prowincji wielkopolskiej Cyprian Rujewski. Tutaj rozpoczął studia w klasztorze św. Piotra na Złotej Górze. Wkrótce papież Innocenty XII wysłał go na misję do Chin (13 marca 1697 r.).
  Pierwszy list Albrecht wysłał z Tunisu (3 kwietnia), następnie kontynuował podróż statkiem „Kompanii Paszy Kartagińskey” na Cypr, skąd dostał się do Aleksandrii. Drugi list został wysłany 1 lipca 1697 r. z Aleksandrii, trzeci 29 listopada 1698 r. z miasta Fuzhou w prowincji Fujian w Chinach. Przez pewien czas Albrecht przebywał na wyspie Tajwan. Według „Encyklopedii katolickiej” Albrecht pracował jako socjusz biskupa Pekinu Bernardina della Chiesa. W 1704 r. przeniósł się do misyjnej prowincji św. Grzegorza na Filipinach i działał w Manili. W 1717 r. wybrał się do Syjamu, stąd wyruszył w drogę powrotną do Polski. Zmarł w 1728 r.

Przemysław Bartosik

Dodano:08-05-2018

...więcej aktualności..
  Program działania  |   Struktura  |   Kontakt  
Copyright © RTHZW - WAŁCZ 2008-2018
Projekt i wykonanie: